Mówi się, że czas jest „towarem deficytowym”. Każda mama, która ma pod opieką dziecko i dom, rozumie tę metaforę doskonale! Jak poradzić sobie z natłokiem obowiązków, znaleźć chwilę tylko dla siebie i mieć szczęśliwą rodzinę? Dziś bierzemy pod lupę blogi dwóch zapracowanych mam: Wioli Galli i Edyty Zając. Jak dziewczyny radzą sobie z codzienną organizacją? Oto zestawienie porad, które wykorzystują w swoim życiu:

Wybierz dobry planner…

… i regularnie go uzupełniaj. Dostosuj rodzaj notatnika do swoich potrzeb: może wolisz tradycyjny zeszyt? Albo aplikację mobilną? Wybór należy do Ciebie. Zapisuj codzienne zadania, pomysły, wydarzenia, inspiracje. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz, a zadania pilne wykonasz w pierwszej kolejności.

Wypracuj nawyki

Psychologowie mówią, że czynność powtarzana codziennie przez 30 dni wchodzi w krew. Nie musisz zaczynać od wielkich spraw – na początku wystarczą drobne przyzwyczajenia, na przykład: wstawaj przed dziećmi, by zdążyć zaplanować dzień i wypić kawę, zacznij dzień od wykonania najważniejszego zadania, wieczorem przygotuj ubrania maluchowi do przedszkola, i tak dalej. Sprawy niby proste, a jakże pomocne! Zobaczysz, ile czasu możesz zyskać dzięki wypracowaniu drobnych nawyków!

Stosuj 15-minutówki

Co można zrobić w 15 minut? Listę zakupów, posprzątać szufladę w biurku i obrać owoce do sałatki. Sprawdź, jakie czynności jesteś w stanie wykonać w tym czasie. Dzięki temu zrealizujesz zadania, które wiecznie odkładałaś „na później”.

Nie rób wszystkiego naraz…

Czyli zawsze dokończ, to co zaczęłaś. Znacie ten stan, gdy postanawiacie posprzątać pokój, a w międzyczasie gotujecie obiad, przeglądacie Facebooka, wychodzicie z psem na spacer, a w rezultacie… nic tak naprawdę nie jest dokończone? Dlatego warto skupić się na jednej czynności. Gwarantujemy, że wykonanie jej zajmie o wiele mniej czasu, a przyniesie o wiele więcej korzyści!

Naucz się mówić NIE!

Zanim po raz kolejny zgodzisz się na wyświadczenie przysługi, na którą nie masz ani czasu, ani ochoty, zadaj sobie następujące pytania: czy naprawdę chcesz danej osobie pomóc? Czy nie zaniedbasz przez to swoich obowiązków? Czy znajdziesz czas na ważne zadania? Czy prośba nie jest przypadkiem próbą wykorzystania Twojej dobroci? Pamiętaj, by nie robić nic wbrew sobie! Sztuka mówienia „TAK” rzeczom odpowiednim jest bardzo przydatna w codziennym życiu!

Naucz się rezygnować

Określ, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne. Znajdź swoje priorytety, nawet, jeśli będziesz musiała odmówić udziału w ciekawym projekcie czy odrzucić intratną propozycję. Odnajdziesz ścieżkę, dzięki której będziesz szczęśliwa.

Dokonuj wyborów

Pamiętaj, że dzieciaki rosną w zawrotnym tempie. Dziś przybiegają i szukają schronienia w Twoich ramionach, a jutro wyfruną z domowego gniazda. Nie trać więc ani chwili na rzeczy niepotrzebne. Wyłącz telewizor. Odłóż laptopa i telefon komórkowy. Ciesz się wspólnymi chwilami spędzonymi z rodziną. I niech cały świat poczeka!

Jeśli zastosujesz przynajmniej niektóre z powyższych zasad, nie zapomnij o nagrodzeniu samej siebie pyszną aromatyczną kawą. Przymknij oczy i pomyśl. Spisałam się na medal!

My proponujemy pyszną kawę NESCAFÉ® Dolce Gusto® Preludio!