Co to znaczy być szczęśliwym? Spełnionym? Pełnym pozytywnej energii? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama, bo każdemu szczęście objawia się inaczej. Zastanów się, co sprawia, że czujesz się bezpieczna, spokojna i radosna. Co dodaje Ci skrzydeł i pcha do przodu. Skup się na tym celu! A my podpowiadamy, jak w prosty sposób pozbyć się stresu i odnaleźć radość każdego dnia.

1. Myśl o sobie dobrze.

Nie musisz być perfekcyjna we wszystkim, co robisz. Każdy ma prawo do błędu! Nie traktuj porażki jako przejawu, że do niczego się nie nadajesz. Każde doświadczenie to lekcja, więc najważniejsze jest, by wyciągnąć z niej mądre wnioski. Negatywne myśli są autodestrukcyjne i do niczego nie prowadzą – nie pozwól im zawładnąć swoim życiem!

2. Przestań narzekać i krytykować.

Narzekanie i fala krytyki kieruje Twoje myślenie na negatywne tory i pogarsza samopoczucie. Pamiętaj: pewne wydarzenia/ludzie/przypadki uczynią Cię smutną lub zirytowaną tylko wtedy, jeśli sama im na to pozwolisz. I nie krytykuj! Każdy ma inne spojrzenie na świat, bo każdy ma inną osobowość. Warto to uszanować.

3. Uprawiaj sport.

Wysiłek fizyczny obniża stres i podwyższa poziom endorfin w organizmie, a to one odpowiadają za to, że czujesz się wesoła i pełna energii. Nie musisz zaczynać od bardzo wycieńczających ćwiczeń – na początku wystarczy spacer lub marsz z kijkami. Najważniejsze, by wybrać taką aktywność, która sprawia Ci przyjemność!

4. Porozmawiaj z bliską osobą.

Opowiedzenie zaufanej osobie o swoich problemach jest oczyszczające. Nawet, jeśli przyjaciel nie będzie mógł ich rozwiązać, to już sama rozmowa ma terapeutyczną moc. Nie bój się „pogawędek od serca” – one naprawdę działają!

5. Zorganizuj sobie czas.

Zrób listę obowiązków, zaplanuj dzień, przemyśl, które sprawy są mniej lub bardziej pilne. Da Ci to poczucie bezpieczeństwa i pewność, że w pośpiechu dnia codziennego o niczym nie zapomnisz. Podziel zadania i ustal terminy – podobno już sama czynność planowania odstresowuje!

6. Zrób sobie prezent.

Codziennie! Nie musi to być wielka rzecz. Wystarczy kubek dobrej herbaty, zakup ładnego kwiatka, przytulenie do bliskiej osoby lub po prostu – posłuchanie ulubionej muzyki. Takie drobiazgi sprawią, że poczujesz się przyjemnie, na chwilę zatrzymasz się w biegu i spojrzysz na świat spokojniej. Zadbaj o siebie i swoje małe przyjemności!

7. Odpocznij!

Niby zwykła rzecz, ale w dzisiejszych czasach bardzo trudno o efektywny odpoczynek. Bo cały czas myślimy o obowiązkach, dzieciach, zakupach, pracy i tym podobne. Ale tak jak duszny pokój potrzebuje przewietrzenia, tak i głowa powinna uwolnić się od zbędnych myśli. Koniecznie znajdź czas dla siebie i… skup się tylko na odpoczynku!