Ciągle zabiegana, spóźniona, niewyspana – te stany rozumie każda polska mama. Doba ma tylko 24 godziny, choć czasem przydałoby się ją wydłużyć… Zaległości piętrzą się na biurku, sterta prania rośnie, a przecież trzeba jeszcze znaleźć czas dla dzieci i męża. No i dla samej siebie – choćby parę minut na ciepłą kawę.

Sprawdź, jakim typem mamy jesteś i naucz się zarządzać swoim czasem.

  • Matka Wiecznie Nieogarnięta

Wydaje Ci się, że wszystko zaplanowałaś, a obowiązki piętrzą się jak wspomniana wcześniej sterta prania. Masz wrażenie, że „chaos” to Twoje drugie imię. Niby zaczynasz jakąś czynność, ale po chwili przerywasz ją, by zrobić coś ciekawszego. W domu panuje taki bałagan, że ostatnio zgubiłaś w nim psa. I męża. Jeśli czytając te opisy z uśmiechem kiwasz głową, prawdopodobnie jesteś Mamą Nieogarniętą! Musisz nauczyć się zarządzać sobą w uciekającym czasie. Spróbuj zacząć prowadzić kalendarz, a najpilniejsze zadania wykonuj w pierwszej kolejności. Pilnuj, by rzeczy mało ważne nie odwracały Twojej uwagi!

  • Matka Polka Perfekcjonistka

Według Ciebie wszystko można zrobić lepiej, szybciej, bardziej, efektywniej. Ciągle próbujesz wszystkim udowodnić, że dajesz z siebie 100%, a mimo tego wciąż czujesz, że nie jesteś wystarczająco dobrą mamą, żoną, przyjaciółką. Pamiętaj: nie każdy musi być idealny! Gdyby wszyscy robili wszystko perfekcyjnie, świat byłby po prostu nudny. Pamiętaj też o tak zwanej „zasadzie Pareto” zakładającej, że aż 80% naszych efektów zależy tylko od 20% włożonego wysiłku.

  • Mamuśka Wszystko Odwlekająca

Wszystko odkładasz na później. Twoja dewiza życiowa brzmi: „Co masz zrobić dziś, zrób pojutrze, a będziesz miał dwa dni wolnego”. Wiecznie czekasz na „odpowiedni moment” albo ciągle masz zły nastrój i zwlekasz z wykonaniem codziennych zadań. Obowiązki rosną, a Twoje nerwy puszczają. W pewnym momencie gromadzi się ich tak dużo, że nie wiesz, od czego zacząć, więc… odwlekasz ten moment! W walce z prokrastynacją pomaga technika ustalenia hierarchii zadań ważnych i pilnych, o których przeczytasz TUTAJ.