Każdego dnia spotykamy mnóstwo ludzi. Rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sprzedawców w sklepie, listonosza. Do różnych osób żywimy odmienne uczucia. Jednych kochamy, z innymi się przyjaźnimy, jeszcze innych darzymy szacunkiem, a niektórych – musimy po prostu tolerować. Człowiek bez wątpienia jest „zwierzęciem stadnym”. Bez drugiego człowieka, bez kręgu społecznego, nie poradziłby sobie emocjonalnie.

Co, zatem, sprawia, że lubimy innych ludzi? Jakie zachowania mają wpływ na to, że inni lubią nas? I czy na pewno warto dążyć do tego, by być lubianym przez wszystkich?

Lubimy ludzi… którzy są bezpośredni

Szczerość, otwartość na drugiego człowieka i naturalny sposób bycia to zachowania, które cechują ludzi lubianych. To ci, którzy często się uśmiechają, chętnie pomagają innym, nie krytykują i szanują się nawzajem. Zdają sobie sprawę, że każdy z nas jest inny – i uznają te odmienności za ciekawe!

Lubimy ludzi… którzy nas słuchają

A konkretnie tych, którzy słuchają aktywnie. Co to oznacza? Aktywne słuchanie to nie tylko przyjmowanie do wiadomości informacji od drugiej osoby. To również empatia, odzwierciedlanie emocji rozmówcy, uśmiechanie się do niego, zadawanie pytań, naśladowanie mowy ciała i ewentualna próba pomocy. Dzięki takim zachowaniom, człowiek czuje się doceniony, ważny. I zaczyna bardziej lubić osobę, która tak uważnie go słucha!

Lubimy ludzi… którzy są do nas podobni

Podobieństwo fizyczne, światopoglądowe, religijne sprawia, że bardziej się lubimy. Psychologowie nazywają to zjawisko „efektem kameleona”. W serii eksperymentów odkryto, że: bardziej lubimy osoby, którzy maja podobną mimikrę oraz gesty, bardziej lubimy tych, którzy wierzą w to, co my, a także bardziej lubimy ludzi, którzy wyznają podobne do naszych poglądy moralne i polityczne.

Lubimy ludzi… których często spotykamy

W latach 70. nowojorscy psychologowie dowiedli, że wystarczy już samo częste widywanie się z kimś (choćby co rano w tym samym autobusie do pracy), by żywić do niego sympatię. Im częściej się z kimś kontaktujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że go polubimy. A przyjaciół i dobrych znajomych zazwyczaj zdobywamy właśnie wśród tych, których najczęściej widujemy. Warto, zatem, pielęgnować istniejące już przyjaźnie i spotykać się w wolnym czasie w kinie, na zabawie lub, po prostu, zaprosić przyjaciela na pyszną kawę u siebie w domu!