Czy wiesz, że ciało człowieka gromadzi i odzwierciedla wszystkie doświadczenia, stresy, lęki i troski przeżywane na co dzień? Dlatego, na przykład, ktoś smutny chodzi przygarbiony, a ktoś zestresowany nerwowo pociera ręką o rękę. Niektórzy psychologowie twierdzą, że nasze ciało „pamięta” przeżyte stresy i, nawet jeśli stresująca sytuacja przeminie, w ciele wciąż będzie miała swoje odzwierciedlenie – na przykład w postaci tików nerwowych, napięć mięśniowych czy nerwobóli. W dłużej perspektywie takie problemy mogą przerodzić się w poważne dolegliwości. W jaki sposób pracować nad ciałem, by skutecznie radzić sobie ze stresem? Oto kilka prostych ćwiczeń, które pomogą Ci się rozluźnić i pozbyć zbędnego napięcia.
Zacznijmy od mięśni twarzy
U wielu z nas stres widoczny jest na twarzy (nerwowe mruganie, częste oblizywanie warg, zgrzytanie zębami). Można na tym pracować poprzez wzmocnienie mięśni twarzy: mocno napnij policzki, usta, zaciśnij zęby i zamknij oczy. Po kilku sekundach rozluźnij mięśnie. Ćwiczenie powtórz kilka razy. Następnie delikatnie rozmasuj policzki, czoło, nos i okolice oczu.
Prawidłowe oddychanie to podstawa
Gdy doświadczamy stresu, zdarza się, że oddech ulega spłyceniu, jest krótki, nieregularny, przez co odczuwamy bóle w klatce piersiowej czy mrowienie wokół ust. Spróbuj wykonać ćwiczenie na pogłębienie oddechu: połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Podczas wdechu Twój brzuch powinien się wypinać, a przy wydechu wciągać. Możesz zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że jesteś w miejscu, które lubisz. Dzięki temu zrelaksujesz się i nauczysz regulować swój oddech nawet podczas stresu.
Korpus
Miednica, brzuch, biodra czy kręgosłup to miejsca, które najczęściej dają się we znaki osobom podatnym na stres. Ból i napięcie można zredukować poprzez proste ćwiczenie: połóż się na podłodze i oprzyj nogi o krzesło (tak, by uda i łydki tworzyły kąt prosty). Unieś miednicę i delikatnie nią kołysz. Podczas tego ćwiczenia postaraj się nie napinać innych partii ciała.
Rozluźniamy dłonie i stopy
Mocno zaciśnij dłonie i stopy, przytrzymaj na kilka sekund i rozluźnij. Czynność tę wykonaj kilka razy. Następnie wyobraź sobie, że na Twoich dłoniach znajdują się kropelki wody i spróbuj je strząsnąć. Napiętym stopom dobrze zrobi podskakiwanie i tupanie. Na samym końcu delikatnie rozmasuj dłonie, stopy i nadgarstki.
Odpręż całe ciało
Połóż się na wznak na macie do ćwiczeń. Zamknij oczy i zrelaksuj się. Wyobraź sobie, że leżysz na plaży. Zwróć uwagę, które części ciała przylegają do podłoża: potylica, łopatki, pośladki, pięty. Poczuj jak Twoje ciało wtapia się w ciepły, miękki piasek – dopasuj je do podłoża.