Duża biała, mała czarna, a może frappe? Rodzajów kawy jest mnóstwo, a każdy z nich ma swoich oddanych wielbicieli. Kawa towarzyszy nam o poranku, podczas pracy i w chwili relaksu. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej życia! Miłośnikom kawy przedstawiamy 10 ciekawostek, które pomogą zabłysnąć w towarzystwie i pokochać ten magiczny napój jeszcze bardziej!

1. Pochodzenie nazwy

Polskie słowo „kawa” pochodzi od tureckiego „kahweh”, co oznacza „usuwający zmęczenie” i „siłę podnoszącą”.

2. Picie kawy przedłuża życie

To, że kawa pobudza i dodaje energii, wiemy wszyscy. Ale czy wiedzieliście, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na Parkinsona, raka prostaty i cukrzycę typu II? Oprócz tego kawa zawiera przeciwutleniacze, zapobiegające powstawaniu wolnych rodników.

3. Kopi Luwak

To nazwa najdroższego na świecie gatunku kawy. Czy wiecie, skąd wydobywanie są jego ziarna? Z… odchodów małego zwierzątka o nazwie łaskun! Rocznie zbiera się zaledwie 300-400 kg ziaren, dlatego ten rodzaj kawy jest tak cenny.

4. Picie kawy zapobiega depresji… ale tylko u kobiet

Badania wykazały, że kobiety, które wypijały 2-3 filiżanki kawy dziennie, rzadziej chorowały na depresję, a także były o 15% mniej narażone na jej rozwój w ciągu najbliższych 10 lat. Zależność ta nie potwierdziła się u mężczyzn.

5. Kawa wyszczupla… nogi

Jeden z największych na świecie producentów rajstop do niektórych modeli dodaje ekstrakt kawy. Kofeina zwalcza cellulit, rozstępy i wyszczupla nogi.

6. Kawa czyści buty

Chłodna kawa to doskonały środek do czyszczenia skórzanych butów, które w zimie zabrudziły się solą.

7. Kawa według Ludwiga van Beethovena

Wielki niemiecki kompozytor był miłośnikiem kawy i dbał o najdrobniejsze szczegóły podczas jej przygotowania. Odliczał dokładnie 60 ziarenek na filiżankę przed każdym zaparzeniem napoju!

8. Pewien gubernator przez kawę stracił życie

W 1511 r. Kair Bey, gubernator Mekki, zakazał picia kawy. Zakaz ten tak rozwścieczył sułtana, że skazał Beya na śmierć. Wyrok zapadł w miejscu, gdzie kawę uważano za błogosławioną.

9. Pierwsza reklama kawy wyglądała następująco:

10. „Caffè sospeso”

Nie, to nie nowy rodzaj kawy. Termin ten to nazwa miłego zwyczaju praktykowanego w niektórych kawiarniach. Możesz kupić kawę komuś, kogo na nią nie stać, lub w prezencie dla kolejnego klienta w nadziei, że on pewnego dnia uczyni to samo dla kogoś innego.

Kawa kryje w sobie niezliczoną ilość tajemnic. Warto je odkrywać… najlepiej podczas rozkoszowania się jej cudownym aromatem!