Co jakiś czas Internet obiegają wyniki nowego badania na temat kawy albo herbaty. Czasem nawet pojawiają się sprzeczne doniesienia. Odstawić kawę? A może pić codziennie?

 

Przeciętny Polak spożywa rocznie 1 kg herbaty i 2,5-3 kg kawy. Wśród kaw dominują te z dodatkiem mleka – na pierwszym miejscu jest caffe latte, a na drugim cappuccino. Najczęściej wybieranymi herbatami są natomiast czarne. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że do zaparzenia filiżanki herbaty potrzeba zaledwie 2 gramy liści, a filiżanki kawy – cztery razy tyle zmielonych ziaren.

Zarówno kawa, jak i herbata zawdzięczają swoje działanie kofeinie. Ta pochodząca z herbaty bywa nazywana teiną, ale pod względem chemicznym jest to ta sama substancja. Za odmienne właściwości odpowiadają dodatkowe substancje zawarte w liściach herbaty i ziarnach kawy.

Pobudka

Kawa zawiera przeciętnie dwa razy więcej kofeiny niż herbata w takiej samej objętości napoju. Dzięki dodatkowym substancjom zawartym w herbacie wchłanianie kofeiny w organizmie przebiega wolniej, co powoduje, że efekt łagodnego pobudzenia trwa dłużej. Przeciętnie jest to 6 do 8 godzin.

Po kawę warto sięgnąć, gdy potrzebujemy szybko się obudzić. Maksymalny przypływ energii odczujemy po około 30 minutach po wypiciu napoju. Pobudzające działanie kawy utrzymuje się przez 2 do 3 godzin.

Kawa i herbata dla zdrowia

Zarówno kawa jak i herbata zawierają antyoksydanty, czasowo wspomagają zdolność skupienia uwagi i pobudzają. Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, chroniąc przed niektórymi rodzajami raka. Na podstawie danych zbieranych przez 13 lat stwierdzono też, że kawa i zielona herbata zapobiegają udarom. Dzieje się tak, ponieważ picie jednej filiżanki wybranego napoju dziennie obniża się ryzyko powstawania zakrzepów, które zwiększają ryzyko udaru.

Kofeina wzmacnia działanie środków przeciwbólowych oraz działa przeciwzapalnie. Bywa wykorzystywana jako domowy sposób leczenia bólu głowy – uważa się, że zmniejszenie światła naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mózgu może łagodzić dolegliwość. W kwestii bólów migrenowych zdania są podzielone, gdyż reakcje zarówno na kawę jak i na herbatę mogą być całkowicie odmienne u różnych osób.

Badania (prowadzone między innymi przez naukowców z John Hopkins University, Uniwersytetu w Göteborgu oraz Uniwersytetu Shandong) wykazują, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób Alzheimera i Parkinsona. W przypadku drugiej z nich, podobny efekt stwierdzono też w przypadku herbaty.

Wpływ na urodę

Kawa sprawdza się jako składnik wielu kosmetyków oraz znajduje zastosowanie w samodzielnie przygotowywanych peelingach i maseczkach na twarz a nawet do włosów. Dla skóry istotne jest działanie antyoksydantów, które zapewniają jej dodatkową naturalną ochronę. Może też powodować przyspieszenie regeneracji komórek naskórka, dzięki czemu głębsze warstwy skóry są mniej narażone na wysuszenie.

Herbatę natomiast ceni się za właściwości ściągające i bywa wykorzystywana między innymi w formie kompresów pod oczy. Zmniejsza też zmarszczki mimiczne i zapobiega starzeniu się skóry. Wiele składników zawartych w czarnej herbacie jest obecnych także w kawie, więc część zastosowań jest podobna.

Artykuł pochodzi z http://latteczyespresso.gazeta.pl