Droga do sukcesu bywa trudna i wymagająca. Sam sukces może być bardzo różnie rozumiany. Dla jednych ogromnym osiągnięciem będzie wspinanie się po szczeblach kariery, dla innych – pogodzenie obowiązków i przyjemności. W życiu codziennym również odnosimy wiele małych sukcesów: uczymy się nowych umiejętności, podejmujemy wyzwania, służymy komuś dobrą radą lub pokonujemy własne słabości. Niezależnie od tego jak rozumiesz słowo „sukces”, istnieje kilka uniwersalnych porad, które pomogą Ci osiągnąć zamierzone cele.

Bądź ciekawy świata i nigdy nie przestawaj się rozwijać

Wystarczy spojrzeć na swoje dziecko. Z jaką fascynacją obserwuje otaczającą rzeczywistość, jak cieszy się z nowych umiejętności, jak dąży do zdobywania wiedzy o świece i ludziach. Uczmy się od naszych pociech – bądźmy kreatywni i nie traćmy „apetytu” na wiedzę. Uczenie się poszerza horyzonty, otwiera umysł i zdecydowanie przybliża nas do osiągnięcia sukcesu. Warto również wyciągać wnioski z popełnionych błędów – mogą się okazać cenną lekcją na przyszłość.

Bądź odważny

Podjęcie wyzwania i wprowadzenie zmian w swoim poukładanym życiu jest naprawdę trudne. Wyjście ze strefy komfortu sprawia, że czujemy obawy i brak pewności. Należy jednak pamiętać, że stojąc w miejscu, nie nauczymy się nowych rzeczy i nie osiągniemy sukcesu. Marzenia nie spełniają się same – zawsze trzeba im trochę pomóc. Dlatego czasem warto podjąć ryzyko, pokonać lęk i z dumnie podniesioną głową iść naprzód!

Doceniaj się i chwal

Niektórzy ludzie mają nadmierną skłonność do samokrytyki. Zamiast doceniać swoje starania, myślą: „nie nadaję się do tego”, „nie uda mi się”. W psychologii istnieje zjawisko samospełniającej się przepowiedni: jeśli z góry założysz, że coś nie wyjdzie, że nie dasz rady – najprawdopodobniej tak właśnie się stanie. Zadbaj więc o pozytywne nastawienie do świata i ludzi, uwierz w swój potencjał i wreszcie rozwiń skrzydła!

Ustal priorytety…

… i nie marnuj czasu na niepotrzebne zadania. Zrób listę rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze. Dzięki niej ustalisz, co tak naprawdę ma znaczenie i jakim sprawom warto poświęcić czas, uwagę i energię, a z których po prostu zrezygnować.

Zadbaj o odpoczynek

Wszędzie słyszymy, że chcąc osiągnąć sukces, trzeba pracować na pełnych obrotach. Ta teza nie jest do końca prawdziwa. Badania wykazały, że osoby, które osiągają wysokie wyniki w danej dziedzinie, dbają o odpowiednią ilość snu i wypoczynek w ciągu dnia. Dzięki relaksowi jesteśmy kilka razy bardziej wydajni, kreatywni i chętni do podejmowania nowych wyzwań. Zadbaj więc o przepisowe 8 godzin snu, a w ciągu dnia znajdź kilka minut, by napić się ciepłej kawy i odpocząć.